Baikali (IŽH) jahirelvad

Vene relvatööstusel on pikad traditsioonid ja ehkki Iževski Mehhaanikatehas on eksisteerinud kõigest 65 aastat, võib neid täheldada sealgi. Vene relvatoodangut iseloomustavad lihtsus, väga suur töökindlus ja lääneriikide analoogsest toodangust märksa madalam hind. Iževski Mehhaanikatehas pole keskendunud vaid relvadele, tema profiil hõlmab väga laia spektrit, sealhulgas ka väga teadusmahukat toodangut, mis tagab täpsuse, kvaliteedi ja töökindluse ka muule toodangule.

Ajalugu 

Iževski mehhaanikatehas asutati 20. juulil 1942 militaarrelvade tootmiseks. Tehas spetsialiseerus kaht tüüpi tankitõrjepüsside ja väga tuntud Tokarevi konstrueeritud püstoli TT tootmisele. 1949. aastal alustati sport- ja jahirelvade ning üle kogu maailma levinud Makarovi püstoli PM tootmist, mida on käesolevaks ajaks turule paisatud üle 5 miljoni. Tänapäeval toodab Iževski tehas enam kui 100 jahi-, sport- ja õhupüssi ning püstoli baasmudelit. Ajaloo vältel on tehas müüki paisanud enam kui 17 miljonit erinevat käsirelva. 

1956. aastal luuakse Iževski Mehhaanikatehase juurde relvurite ja graveerijate kool, mille tagajärjel paranes tublisti nii toodetud relvade kvaliteet kui viimistlus. Mitmed tehase töölised on pälvinud graveeringute alal tunnustatud rahvusvahelisi preemiaid. 

1953. aastal lõpetati püstolite TT tootmine, keskendudes Makarovi püstolitele PM. Alates 1958. aastast toodab tehas ka raketitehnikat (juhitavad tankitõrjeraketid, teisaldatavad õhutõrjeraketid). 

80-ndate aastate lõpus kahekordistus Iževski tehases relvatootmine. Igal aastal presenteerib tehas oma toodangut relvanäitustel Ameerika Ühendriikides, Saksa Liitvabariigis, Argentiinas, Araabia Ühendemiraatides, Lõuna-Aafrika Vabariigis ja teistes riikides. Jõudmaks rahvusvahelisele relvaturule, luuakse spetsiaalne väliskaubandusettevõte Baikal, millel õnnestus väliskaubanduse käivet tunduvalt tõsta. 

Juba eksisteerinud kontroll-katsejaama baasil loodi Riiklik Tulirelvade Katsetuskeskus 

Tehase relvatoodangut on tunnustatud nii Nõukogude Liidu kui Vene Föderatsiooni valitsuste teaduse ja tehnika alaste auhindadega. Paljud tehase töötajad kannavad Vene Föderatsiooni teenelise konstruktori aunimetust. Nende viimasteks saavutusteks võib lugeda pump- ja automaatpüsside ning kombineeritud jahipüsside ja teenistusrelvade uusi mudeleid. Kaasajal läheb 70 protsenti toodetud sport- ja jahirelvadeks eksporti. Jahikarabiini Baikal eksporditakse 65 riiki. Tehase juhtkond on veendunud, et kaasajal võib toodangule edu garanteerida vaid kvaliteet ning sellest lähtuvalt kontrollitakse äärmiselt põhjalikult kogu tehase relvatoodangut – nii vanu kui uusi mudeleid. 

Tähtsamad ajaloolised verstapostid: 

  • 1949 – tootmisse läheb üheraudne jahipüss ZK ja kaheraudne IZH-49
  • 1956 – 1965 – juurutatakse uusi tehnoloogiaid, mille tulemusel ilmuvad turule sellised jahi- ja sportpüssid nagu IZH-56, IZH-59, IZH-18 jne
  • 1973 – turule ilmub uut tüüpi jahipüss IZH-27
  • 1989 – tehasele antakse õigus iseseisvale jahi- ja sportpüsside ekspordile
  • 1998 – Iževski Mehhaanikatehase relvad jõuavad Ameerika Ühendriikide turule
  • 2000 – Makarovi püstoli asemele ilmub 9 mm Jarõgini püstol
  • 2001 – USA relvaajakirjad Sports Afield ja Guns and Ammo valivad Iževski püssi MP-153 aasta relvaks2002 – tootmisse läheb süsihappegaasil töötav õhupüstol MP-661K "Drozd"
Üles