Ka-Bar noad

Alcas Corporationi kuuluv KA-BAR Knives on maailma juhtivaid lahingu-, jahi-, sport- ja laiatarbenugade tootjaid, kelle töökogemus ületab 200 aasta piiri.

Nime „KA-BAR“ võlgneb firma eelmise sajandi kahekümnendatel aastatel juhtunud loole. Tehase kontorisse saabus kiri kelleltki karusnahakütilt, kes tänas noameistreid väärt terariista eest, millele ta võlgnes oma elu. Kütti ründas haavatud karu, peale noa polnud mehel aga mingit kitsevahendit, sest püss oli kinni kiilunud. Noaga ta metsoti teise ilma saatiski. Kiri oli kirjutatud väga halvas inglise keeles, allkirigi oli loetamatu. Pärast pikki uuringuid leiti, et arvatavasti on allkiri „k a bar“. Noameistrid olid kirjas väljendatud siirast tänust väga liigutatud ja otsustasidki väljastada oma toodangut edaspidi KA-BARi kaubamärgi all.

KA-BARi kuulsaim terariist on kindlasti 1942. aastal spetsiaalselt USA merejalaväelaste tarbeks väljatöötatud pussnuga – USMC KA-BAR. Tegemist on tõepoolest oma aja kohta silmapaistva saavutusega, sest merejalaväelase puss pidi lisaks vaenlaste hävitamisele sobima veel paljudeks ülesanneteks: telgivaiade raiumiseks, konservikarpide avamiseks, maa kaevamiseks jne. Noa populaarsus osutus nii suureks, et Ameerikas hakatigi kõiki sarnase välimusega nugasid nimetama „kabar`ideks“.

Merejalaväelastelt levis USMC KA-BAR teistessegi väeosadesse, see on kuulunud sõjaväelaste relvastuse hulka nii Korea, Vietnami, Lahe- kui viimases Iraagi sõjas.

 

Üles